2400 valandų, 100 dienų, arba vos daugiau nei 3 mėnesiai. Šimtadienis kiekvienam iš mūsų turi skirtingas reikšmes, kažko pradžią arba pabaigą. Abiturientai su nerimu laukia valstybinių brandos egzaminų, studentai – kaip visada, per anksti prasidedančios sesijos, o karo prievolininkai – tarnybos pabaigos. Nors dažnas abiturientas šį laikotarpį pažymi juoda spalva, tačiau yra dešimtys ir šimtai priežasčių šypsotis ir džiaugtis gyvenimu.

Visi skubame, lekiame, mokomės ar dirbame, patiriame stresą ir pervargstame. Dažnai pamirštame pasisveikinti su senyvo amžiaus kaimynu ar išgerti puodelį arbatos per pietų pertrauką, o kartais erzina nuolat skambantis telefonas. Taip sekindami save aukojame ne tik sveikatą ir laisvalaikį, bet ir psichinę būklę. Todėl ši diena yra puikus laikas kažką pakeisti savo rutinoje, sumažinti patiriamą stresą, atrasti laiko sau: iš naujo išmokti gyventi!

Štai keletas patarimų, kaip mėgautis gyvenimu:

  1. Eik pasivaikščioti – tai padės nuraminti mintis ir atgauti jėgas.
  2. Susikoncentruok į dabartį. Atsikratyk minčių apie praeitį ar ateitį, sutelk dėmesį į dabarties momentą.
  3. Pakankamai miegok. Kad paaugliai (12–18 metų) jaustųsi puikiai, miegoti reikėtų 8,5–10 valandų.
  4. Sakyk komplimentus – nuoširdus komplimentas šeimos nariui ar geram draugui ne tik sumažins stresą, bet ir pradžiugins adresatą.
  5. Valgyk riešutus, graikiniai riešutai gerina atmintį, o pistacijose gausu vitamino A, kuris reikalingas mūsų regėjimui ir odai.
  6. Juokis – susirask internete ką nors juokingo ir juokis, leisk sau atsipalaiduoti.
  7. Daryk pertraukas – 45 minutės darbo kompiuteriu reikalauja 15 minučių kavos pertraukos. Nesukčiauk!
  8. Nepamiršk gerti daug vandens – vienam tavo kūno kilogramui reikia 30 ml vandens.
  9. Išmok pasakyti „ne“ – prieš sutikdamas atlikti užduotį, apsvarstyk visus pliusus ir minusus. Jei minusų daugiau negu pliusų, išdrįsk atsisakyti tos užduoties.
  10. Būtinai valgyk pusryčius – jie ne tik suteikia energijos, bet ir padeda susikaupti bei sumažinti stresą.
  11. Atsisakyk žalingų įpročių – rūkydamas žudai save, o alkoholis – pagrindinė daugelio nelaimių priežastis.
  12. Pakeisk rutiną – bet kokia nauja smulkmena kasdienybėje, net nauja šukuosena, gali pakelti nuotaiką ir praskaidrinti dieną.
  13. Valgyk vaisius, turinčius vitamino C. Vokietijoje atlikti tyrimai atskleidė, kad vitaminas C ne tik mažina stresą, bet ir stiprina imunitetą.
  14. Aktyviai bendrauk – tai vienas svarbiausių veiksnių, praplečiantis žmogaus interesų ratą, atskleidžiantis teigiamas savybes, mažinantis stresą ir palaikantis emocinę sveikatą.
  15. Valgyk šokoladą – moksliškai įrodyta, kad žmonės, kurie saikingai, bet reguliariai vartoja šokoladą, gyvena ilgiau nei tie, kurie smaližiauja kitais gardėsiais.
  16. Mylėk save, skirk laiko tiems užsiėmimams, kurie teikia daugiausia džiaugsmo. Mėgstama veikla, hobis pagerina gyvenimo kokybę, saugo nuo depresijos, o pakili, džiugi būsena stiprina imuninę sistemą ne prasčiau už įsimylėjimą.

Gyventi ilgai, išlaikyti jaunatviškumą ir sveikatą bei surasti jaunystės hormoną ar gyvybės eliksyrą – sena žmonijos svajonė. Svarbu, kad žmogus kuo ilgiau išsaugotų geras fizines ir protines savybes bei gyventų pilnavertį ir aktyvų gyvenimą. Niekam nekelia abejonių, kad neišsimiegant, patiriant daug streso, įtampos išsenka nervų sistema ir galima susirgti įvairiomis ligomis. Mes esame jauni ir veiklūs žmonės, todėl yra ypač svarbu būti sveikiems ir energingiems.

Trumpiau tariant, šiandien yra pati tinkamiausia diena pradėti rūpintis ne tik savo fizine būkle, bet ir emocine. Nepasiduokime bjauriam orui ar piktam dėstytojui, geriau nusišypsokime ir pamilkime save.

Eurodesk Lietuva, UVJOS „Apskritasis stalas“ informacija

Leave a Reply